Scorecard

Trapshooting

61st Camas Prairie Trap Shoot

Grangeville (Week 4, Feb. 2. 46 shooters.)

Singles: AA: 25 Rod Behler, Brian Lorentz, Pepper, Harman, 24 Hal Smurthwaite, Steve Kaschmitter, Mark Baune, Bill Stolz. A: 25 Daryl Mullinix, Jeremy Roberts, Bob Abbott, 24 Mike Lerandeau. B: 25 Tristan Roberts, 24 Andy Abbott. C: 22 Don Fluharty, 21 Frank Hausladen. D: 19 Jillian Hausladen, Char Hurt, 14 Wendell Thomas, Cathrine Rockwell.

Handicap: Short: 23 Bob Abbott, Pepper Harman, Bob Aiken, Jeremy Roberts, 22 Yvonne Jordan, Pat Hurt, Ken Slabach. Mid: 24 Bill Stolz, 24 Josh Bransford. Long: 21 Al Mcculley, 19 John Vrieling.

Doubles: A: 48 Josh Bransford, 44 Mark Baune. B: 37 Brad Baker, Brett Hausladen, Pepper Harman, 23 Bill Stolz. C: 42 Bob Aiken, 33 Bambi Baker.

Continentals: 21 Mark Baune, Pepper Harman, 20 Bill Stolz.

Cottonwood (Week 4, Feb. 2. 31 shooters.)

Singles: AA: Andy Uhlorn 24, Scott Jungert 22, Lowell Mader 22, Jake Rowland 22. A: Andy Terhaar 24, Jean Spencer 23. B: Bill Remacle 22, JR McAfee 21, Shane Poxleitner 21, Bob Lustig 21, Butch Spencer 21. C: Jackie Poxleitner 23, Jeff North 20, Robert Stinson 20. D: Bill Key 21, Kevin Kaschmitter 20, Amanda Kaschmitter 20,

Derek Arnzen 20.

Handicap: Short: Jake Rowland 25, Andy Terhaar 22. Long: Andy Uhlorn 23. Doubles: Brandon Poxleitner 44, Kevin Schmidt 41.

Continentals: Andy Terhaar 22, Jake Rowland 20.

High School: Jake Rowland 22, Kami Sickels 18, Philip Spencer 18. Junior: Derek Arnzen 20, Jared Coppernoll 12.

Bowling

Camas Lanes (Jan. 27)

Monday Morning — Flower Power: Lois Lathan-188-428; Misfits: Brenda McRoberts-200-553; Spare Change: Lois Geary-234-499; All Stars: Phyllis Cook-144-405; Jolly Jokers: Alta Clark-203-506; Bookworms: Nita Musick-168, Deanna Mortenson-449.

Cottonwood Bowlerettes — Bud’s Power Sports: Laura Lockett-162-416; R & R Pest Control: Lynette Miller-215-522; Keuterville Pub & Grub: Linda Kaschmitter-172-487; TS Teknadyne: Connie Bruegeman-144, Shirley Bower-353.

Tuesday Night Ladies — Gortsema Motors: Meloni Gortsema-171-455; Super 8: Suzie Eckert-182-528; LeAnne’s Flower & Garden Center: Linda Sonnen-200-210-590; Camas Lanes: Brenda McRoberts-168-490; Stromberg Logging: Nina Stromberg-122, Marlene Hicks-328.

Thursday Merchants — Camas Lanes: John Finley-213, Mike Wilsey-216-567; Bell Equipment: Lee Huntley-218, Mike Sonnen-205, Roger Nuxoll-213, Chad Biebow-213-594; Idaho Forest Group: Rick Northrup-215-576; Jacobs Oil: Shawn Shaw-232, Gary Kalmbach-205-237-624; Columbia Grain: Tanner Maynard-216-596; Camas Body Shop: Barney Mowery-202-212-539; Norco #28: Dan Schaub-182-504.

Friday Night Mixed — Lucky Strike: Denis Casey-176, Joel Mattox-468; Randy’s Rebels: Doug McRoberts-201-570; Slop Shots: Colleen Lockhart-170, Lyman Gilmore-459; Al E. Katz: Nita Musick-150-422; Hook ‘Em: Dan Schaub-182-518; Dynamic Duos: Shawn Shaw-208, Melissa Shaw-200, Ken Doughty-202-550.

Log in to comment