Scorecard 11-20

Football

Salmon River 44, Dietrich 0

Saturday, Nov. 16 at Dietrich

Savages 8 8 14 14 – 44

Blue Devils 0 0 0 0 – 0

SR – McCoy Hale 73-yd pass from Leighton Vander Esch (Vander Esch run)

SR – Vander Esch 32-yd run (Vander Esch run)

SR – Vander Esch 68-yd run (Jimmy Shepherd run)

SR – Vander Esch 33-yd run (run failed)

SR – Vander Esch 20-yd run (run failed)

SR – Vander Esch 1-yd run (Beau'd Hopkins pass from Vander Esch)

Troy 42, Prairie 36

1AD1 Playoffs (Semifinal)

Friday, Nov. 15 at Kibbie Dome

Pirates 8 8 14 6 – 36

Trojans 0 14 20 8 – 42

P – Jake Bruner 2-yd run (Hunter McWilliams pass from Bruner)

T – Zach Bafus 2-yd run (Bafus run)

T – Kellen Hoskins 70-yd pass from Cody Self (kick blocked)

P – Rhett Schlader 60-yd pass from Jake Bruner (Isaiah Shears pass from Bruner)

P – Calvin Hinkelman 1-yd run (Lucas Arnzen run)

T – Bafus 57-yd run (run failed)

T – Hoskins 20-yd pass from Self (Bafus run)

T – Bafus 5-yd run (run failed)

P – McWilliams 72-yd pass from Schlader (pass failed)

T – Hoskins 12-yd run (Self run)

P – Isaiah Shears 5-yd run (pass failed)

Girls Basketball

Grangeville 53, Moscow 40

Saturday, Nov. 16 at Moscow

Bulldogs 13 14 11 15 – 53

Bears 4 8 15 13 – 40

Grangeville scoring

Chantel Key 3 4-4 11, Hailey Sullivan 3 5-6 11, Addie Lutz 2 0-0 4, Erica Fortin 1 3-6 5, Lizz Forsmann 3 0-3 6, Abi Chmelik 0 1-2 1, Kaleala Bass 4 2-5 10, Madison Brown 2 0-0 5.

Summit 41, Highland 19

Saturday, Nov. 16 at Craigmont

Patriots 12 8 10 11 – 41

Huskies 4 8 4 3 – 19

Summit scoring

Rachael Frei 2 0-0 4, Ally Hale 4 0-0 8, Sarah Chmelik 7 0-0 14, Megan Seubert 3 5-6 11, Megan Rehder 2 0-0 4.

Summit 38, Orofino 7

Saturday, Nov. 16 at Craigmont

Patriots 12 6 9 11 – 38

Maniacs 0 1 4 2 – 7

Summit scoring

Rachael Frei 3 5-6 11, Ally Hale 2 0-2 8, Sarah Chmelik 7 0-1 14, Rachel Waters 0 1-2 1, Megan Seubert 0 2-7 2, Megan Rehder 1 4-8 6.

Bowling

Camas Lanes (Nov. 11)

Monday Morning – All Stars: Susan Bennett-155-407; Bookworms: Nita Musick-149, Deanna Mortenson-371; Flower Power: Barb Frei-157-469; Jolly Jokers: Ann Fronk-166-378; Misfits: Brenda McRoberts-181-524; Spare Change: Carol Kinzer-158-423.

Cottonwood Bowlerettes – Bud’s Saw Service: Marie Lerandeau-180-516; Keuterville Pub & Grub: Linda Kaschmitter-177-475; R & R Pest Control: Lynette Miller-209-587; TS Teknadyne: Somerann Poxleitner-150-401.

Tuesday Ladies – Gortsema Motors: Meloni Gortsema-455, Theresa Aiken-175; Camas Lanes: Brenda McRoberts-177-489; Super 8: Sharon Spruell-162, Bonnie Austin-437; LeAnne’s Flower & Garden Center: Linda Sonnen-183-459; Stromberg Logging: Marlene Hicks-141, Ann Fronk-346.

Thursday Merchants – Idaho Forest Group: Rick Northrup-211, Kent Roberts-212, Jay Daniels-237, Jerry Brehmer-204-200-595; Camas Lanes: Paul Gilmore-203, Doug McRoberts-216, Mike Wilsey-204-248-624; Bell Equipment: Mike Sonnen-203-237-634; Columbia Grain-Tanner Maynard-206-512; Camas Body Shop: Jeremy Pettinger-179-488; Norco #28: Randy Fischer-184-523; Jacobs Oil: Denis Casey-211-561.

Friday Mixed – Lucky Strike: Dave Kretschmer-210-503; Hook ‘em: Dan Schaub-206, Stephan Peters-225-557; Randy’s Rebels: Randy Fischer-172, Doug McRoberts-490; Al E. Katz: Deanna Mortenson-170-443; Slop Shots: Lyman Gilmore-173-477; Dynamic Duos: Ken Doughty-193-553.

Sunday Mixed – Laughing 10 Pins: Cheyenne Hudson-203-488; 44-Mag: Gary Kalmbach-229-525; Just Plain Luck: Theresa Aiken-163-415; The 3 G’S: Lyman Gilmore-204, Paul Gilmore-531; B. J.’s: Julie Bentley-192-526; L. L. & M.: Mike Sonnen-206-206-597; Sonnen Meats: Barb Remacle-188-495; R. A. D.: Randy Fischer-176, Doug McRoberts-471.

Trapshooting

Cottonwood Gun Club Night Shoot (Week 5)

Teams — Winchester Gun Club 996; Riener's Grocery 968; Harman Agency 955; Cottonwood Credit Union 938; Mad Bomber's 938; Bud's Saw Service #2 936; Quality Heating 934; Columbia Grain 931; Trestle Brewery 902; J & E Excavation 823; Bud's Saw Service #1 816.

Individuals — High Gun: Tim Schumacher 216;

Roger Riggers 215.

Log in to comment